Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić komentarišući izjavu evropskog komesara za proširenje Olivera Vahrelyia, naveo je da je Demokratska fronta predlagala zakonska rješenja kojima se ispunjavaju uslovi iz Mišljenja Evropske komisije, ali su “HDZ i SNSD stopirali usvajanje tih zakona, kao i na to da su dugogodišnji i besmisleni pregovori oko izmjena izbornog zakona po HDZ-ovim prijedlozima, umjesto da približavaju, zapravo udaljavali BiH od implementacije prioriteta iz Mišljenja EK”.
„Kada je riječ o 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji, želim podsjetiti da je Demokratska fronta, odmah nakon što je Mišljenje objavljeno, sačinila prijedloge Zakona o javim nabavkama, Zakon o VSTV-u, izmjene Ustava i izbornog zakona radi implementacije svih presuda Evropskog suda za ljudska prava, i uputila u parlamentarnu proceduru. Svi ti prijedlozi zakona koji su bili u potpunosti usklađeni sa evropskim standardima, stopirani su od strane HDZ-a i SNSD-a, iako zvačnici EU u BiH na njih nisu imali apsolutno nikakvu primjedbu“, podsjetio je je Komšić.
Ističe kako je “na posljednjim razgovorima u Briselu, EU tražila da se politički lideri obavežu na usvajanje upravo tog seta zakona koje je Demokratska fronta prije skoro tri godine predlagala”.
“Prema tome, jedini koji su direktno odgovorni za sabotažu ispunjavanja 14 prioriteta su HDZ i SNSD. Osim toga, dugogodišnji i besmisleni pregovori oko izmjena izbornog zakona po HDZ-ovim prijedlozima imali su za cilj ne da provodu nego da ponište bilo kakvu mogućnost implementacije 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, jer se razgovaralo o prijedlozima koji su izvan evropskih standarda, presuda i suprotnosti sa Mišljenjem EK. Na svu sreću do toga na kraju nije došlo. Jedini način da Bosna i Hercegovina krene u implementaciju prioriteta iz Mišljenja EK jeste da se na izborima umanji politički kapacitet HDZ-a koji ima potpuno drugačije ciljeve od onih koji su zacrtani u Mišljenju EK“, zaključio je Komšić.
Podsjetimo, Evropska komisija danas je dala preporuku da se Ukrajini, Moldaviji i Gruziji da status kandidata. Oliver Vrhelyi je kazao kako BiH mora ispuniti 14 prioriteta da bi taj status dobila.
N1