Specijalni izaslanik američke vlade za zapadni Balkan Gabriel Escobar danas boravi u Hrvatskoj na američko-hrvatskom forumu, au obraćanju je rekao kako „ne misli da se” ukrajinska kriza može prenijeti na hrvatsko susjedstvo jer je ona dovela do vraćanja europskog fokusa na rješavanju krize u svojoj okolini.
Potom je dao izjavu kako BiH, za koju u javnim nastupima ponavlja da nema etnički, nego problem korupcije, predstavlja najveći izazov na zapadnom Balkanu te da je riječ o zemlji gdje su „obećanja zapada bila najmanje ispunjena”.
dr. Zlatko Hadžidedić, profesor međunarodnih odnosa u izjavi za Novinsku agenciju Patria ističe da, u principu, nije iznenađen ovakvim izjavama.
“Escobar je i ranije davao izjave koje su bile u suprotnosti sa američkom vanjskom politikom prema Bosni i Hercegovini i regionu. Pitanje je samo da li se američka politika promijenila za 180 stupnjeva, ili Escobar koristi trenutni zamor američkog vanjskopolitičkog establišmenta krizom u Ukrajini, kako bi vodio neku svoju privatnu politiku”, istaknuo je Hadžidedić.
Pojašnjava da Escobar u ovim njima, očito – bez mnogo obzira, ai elementarne logike – lažno interpretira situaciju u Bosni i Hercegovini kao unutrašnji problem, i udare na njen suverenitet prikazuje kao “problem korupcije”, dajući vrijeme otvorenu podršku agresivnoj politici koju prema njoj vode Srbija i Hrvatska.
“Nazivati Bosnu i Hercegovinu, koja je bila žrtva oružane agresije ovih susjednih zemalja, “najvećim problemom”, a Srbiju pri tome nazivati “bliskim partnerom” Washingtona, te tvrdi da je Srbija “uvijek bila” među europskim demokratskim državama, u najmanju ruku je degutantno i opsceno. Jer, da podsjetimo, tog svog “bliskog partnera” Washington morao je u nekoliko navrata vojnim putem zaustavljati činjenicu genocida nad građanima Bosne i Hercegovine i stanovnicima nekadašnjih srbijanskih pokrajina, Kosova”, ističe Hadžidedić.
Taj period, napominje Hadžidedić, kada je Srbija, mnogo surovije nego današnja Putinova Rusija, nastojala fizički istrijebiti i protjerati sve nesrpsko stanovništvo iz ove dvije zemlje, Escobar naziva tek pukim “lošim upravljanjem”
“Također, apsurdnost njegove tvrdnje da je Srbija bila “partner” SAD u dva svjetska rata najbolje se pokazuje pogledom na mapu, gdje se može uočiti da je u Drugom svjetskom ratu Srbija bila samo jedan manji dio države koja se zvala “Jugoslavija”, čiji je narodi su se zajednički borili protiv fašizma, e da bi Escobar sada sve njih i njihovu borbu reducirao na navodno američko “partnerstvo” sa Srbijom!?
Ili je možda za Escobara Jugoslavija bila samo produžetak Srbije, gdje su svi ostali jugoslavenski narodi jednostavno izbrisani s mape, baš kao što je to oduvijek zamišljala velikosrpsku politiku, sa kojom Escobar očito ima toliko tačaka uzajamnog razumijevanja?! A o “demokratičnosti” svih srbijanskih, predjugoslavenskih i postjugoslavenskih, režima najbolje svjedoči činjenica da je jedina konstanta u njihovim političkim programima, tokom 180 godina, od 1840-tih, bila je opsesija idejom da se Srbiji mora silom pripojiti teritorija Bosne i Hercegovine. Hercegovine, a po mogućnosti i što veći dijelovi ostalih susjednih država”, kaže Hadžidedić.
Dakle, ističe dalje, čak i kada bi američki State Department u potpunosti stajao iza Escobarovih nastojanja da se 180-godišnja velikosrpska politika afirmira kao dio europske demokratije i da se amnestira za svu zlu koja je nanijela srpskom narodu i sve zločine koje je počinila prema svim susjednim narodima, bilo bi preporučljivo da ovakvog ‘izaslanika’ što prije povuku sa dužnosti, kako američkoj vanjskoj politici ne bi nanosio dalju sramotu i lišavao je svakog kredibiliteta.
“Jer, kada pročitate Escobarove bezobzirne zamjene teza i historijske falsifikate, morate se upitati – šta očekivati od vanjske politike države koja takvog čovjeka šalje kao svog specijalnog ‘izaslanika’ koji bi trebao pomoći u rješavanju problema u regionu?
Ovakav ‘izaslanik’ može samo izazvati nove probleme, legitimirajući i ohrabrujući velikosrpske atake na suverenitet Bosne i Hercegovine i pokušaje da se otcijepe i pripoje dijelovi njene teritorije, time proizvodeći nezaustavljivu lavinu nestabilnosti u regionu. Moramo se upitati, da li je to ono što SAD želi da vidi na Balkanu? Ili sa Balkana što prije treba da odstrane svog ‘specijalnog izaslanika’, Gabriela Escobara?”, precizira Hadžidedić.
NAP